Jak skutecznie przyspieszyć metabolizm po 40, czy musimy poprawić coś w diecie

Jak skutecznie przyspieszyć metabolizm po 40, czy musimy poprawić coś w diecie?

Czym jest metabolizm? 

Metabolizm to nic innego jak przemiana materii, czyli wszystkie występujące w komórkach ludzkich reakcje biochemiczne, które związane są z pobieraniem składników odżywczych, a następnie transformacją ich w energię, wydalając jednocześnie produkty uboczne. W procesie przemiany materii udział biorą zarówno minerały i witaminy, jak i pozostałe składniki bioaktywne, które dostarczane są poprzez jedzenie, a do tego enzymy i hormony wydzielane przez m.in. tarczycę, trzustkę czy przysadkę mózgową. Za sprawą metabolizmu w ludzkim organizmie występować mogą procesy życiowe.Zła czy spowolniona przemiana materii to często, według wielu osób, główna przyczyna nadwagi, zwłaszcza po 40 roku życia. Jednak w tej walce wcale nie musimy siedzieć z założonymi rękoma! Swój metabolizm można przyśpieszyć! 

Co składa się na szybkość przemiany materii? 

Szybkość przemiany materii jest zależna od wielu czynników. Część z nich jest od nas zupełnie niezależna, ale niektóre możemy wpłynąć! Metabolizm to kwestia indywidualna każdego człowieka, która przekazywana jest wraz z genami, także niemal niemożliwe jest jego drastyczne przyśpieszenie lub zwolnienie w szybkim tempie. Z reguły procesy przemiany materii przebiegają wolniej u kobiet niż u mężczyzn. Jest to spowodowane tym, że kobiety są inaczej zbudowane. Posiadają mniej mięśni, przy jednoczesnym większej tkance tłuszczowej, która jest odpowiedzialna za opóźnianie przemian metabolicznych. Metabolizm najszybszy jest u... dzieci! To właśnie dzieci potrzebują najwięcej energii, aby ich organizm mógł się rozwinąć w odpowiedni sposób. Wraz z upływem lat, metabolizm zwalnia, przestrajając się na "tryb energooszczędny", w którym maleje zapotrzebowanie na energię. To własnie dlatego tyjemy, jedząc tyle samo co kiedyś. Nie jest jednak to spowodowane jakimikolwiek zaburzeniami! Jest to wynik spowolnienia wszystkich występujących w organizmie funkcji na skutek naturalnego, fizjologicznego procesu starzenia. Dlaczego nasz metabolizm spowalnia? Opóźnić przemianę materii może wiele rzeczy, a jedną z nich niewątpliwie jest stres. Gdy człowiek jest zestresowany, organizm produkuje większą ilość niektórych hormonów, m.in. kortyzolu, który sprzyja odkładaniu się tłuszcza w organizmie. Również tarczyca, w zimie, produkuje mniej pewnych hormonów, niż zazwyczaj, m.in tyroksyny czy trójjodotyroniny. Wtedy własnie zwalnia metabolizm, a organizm odkłada większą ilość tłuszczy, które mają nas ochraniać przed chłodem. Jednak czynniki które najbardziej wpływają na przemianę materii to ćwiczenia, dieta oraz suplementacja, w której pomocny może być np. produkt Gold Vit. 

Jak przyśpieszyć swój metabolizm? 

Jest to pytanie, które zadaje sobie mnóstwo ludzi, zwłaszcza tych starszych, które ukończyły 40 rok życia. Odpowiedź wcale nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się niektórym wydawać. Poniżej przedstawiona została lista rzeczy, które pomogą Ci przyśpieszyć swoją przemianę materii! 

  • Zweryfikuj swoje menu, i podporządkuj je pod swoje indywidualne zapotrzebowanie. Nasz organizm potrzebuje różnej dawki kalorii, zależnie od wieku czy prowadzonego trybu życia. Dlatego np. osoby, które są w przedziale 20-40 lat oraz wykonują pracę siedzącą, wymagają zapotrzebowania na poziomie 1500-2000 kcal dziennie. Jednak dla osób pracujących fizycznie lub tych, które przekroczyły 40 rok życia, zapotrzebowanie kaloryczne! Właśnie dlatego niezbędne jest wyliczenie swojego własnego zapotrzebowania. 
  • W walce o przyśpieszenie metabolizmu pomocne może być także systematyczne jedzenie. Lepiej jeść mniej, ale regularniej, najlepiej 4-5 razy w ciągu dnia. Dzięki temu, za sprawą pewnej rytmiczności, nasz organizm będzie w stanie przyzwyczaić się do cyklicznego trawienia, co z kolei przekłada się na powstawanie tzw. "pamięci metabolicznej", dzięki której nasz organizm wytwarza więcej enzymów trawiennych w porze jedzenia. Samo pożywienie zostaje wtedy zdecydowanie szybciej przemienione w energię i nie zalega w przewodach pokarmowych! 
  • Zacznij ćwiczyć! Wysiłek fizyczny pomaga podkręcić nasz metabolizm. Mogą to być ćwiczenia na siłowni lub zwykły trening aerobowy (bieganie, jazda na rowerze). Efektem ćwiczeń jest nie tylko przyjemna dla oka sylwetka, ale także szybsza przemiana materii.
  • Pij dużo wody! 2 litry dziennie to absolutnie minimum. 
  • Używaj odpowiedniej suplementacji! Jak wspomniane zostało na początku, w procesie przemiany materii biorą udział także minerały i witaminy. Pomocnym może się okazać produkt Gold Vit. To seria kompleksowych preparatów witaminowych najnowszej generacji, które są dostępne zarówno pod postacią tabletek, kapsułek jak i tabletek musujących. Wygodna i bezpieczna forma podania, wraz z bogatym składem, może okazać się bardzo pomocna w walce o przyśpieszenie swojego metabolizmu!